top of page

Veselosť, dramatickosť či romantika. Aj taká je „reč“ kvetín v interiéroch

V jari to kvetinovými či rastlinnými motívmi všade doslova rozkvitne. V rámci interiérového dizajnu sú prirodzenou súčasťou viacerých štýlov. No a tohtoročné trendy hovoria, že prírodu máme naplno vpustiť do svojich domácností. Ako to ale urobiť decentne, štýlovo a v prípade blížiacej sa Veľkej noci aj tematicky sviatočne?Kvetinové aranžmány, rastlinné motívy na textíliách či dokonca tapety s naturálnymi vzormi. Aj to cesta, ako tento rok „vyhovieť trendom“ interiérového dizajnu a priniesť prírodu aj do vnútorného priestoru. Už tradične sa tieto prvky spájajú napríklad s vidieckym štýlom, kde taký vankúš s drobnými ružičkami, obrus s poľnými kvetmi či záclona s pivonkami vytvorí tú správnu romantickú atmosféru. Boho či dokonca jungle štýl si pýta skôr zelené, pokojne aj exotickejšie rastliny, no „kráľovnou“ je tu často veľkolistá monstera.

Či sú kvetinové vzory a rastlinné motívy výsadou len vybraných interiérových štýlov alebo ročných období, odpovedá interiérová dizajnérka Daniela Mazúrová.


„U nás v DANIELA SUMMER berieme pozitívny účinok prírodných prvkov na človeka vo vzťahu k atmosfére prostredia veľmi vážne. Pokiaľ nás klient požiada o návrh interiéru bez bytových rastlín, snažíme sa "prírodu" v interiéri zastúpiť inou formou. Práve vtedy ideálne poslúžia florálne motívy na tapetách či textíliách, vhodné farebné ladenie a ďalšie detaily. Vpustiť prírodu do interiéru teda odporúčame vždy, ak je to možné, a to bez ohľadu na dizajnový štýl interiéru alebo ročné obdobie. Napríklad spomínaná monstera je rastlina, ktorá sa hodí do exotickejších interiérov, no v minimalistickom krásne vynikne.“ Na jar chceme v bytoch a domoch viac sviežosti a vzdušnosti z prebúdzajúcej sa prírody. Trendy dnes hovoria, že návrat k prírode je dobrou voľbou aj v interiérovom dizajne. Odtiene hnedej, žltej či losovej v spojení s tmavozelenou či sivou tomu len dopomôžu. No na druhej strane, táto tlmenejšia zemitá paleta je vhodným podkladom pre pestré farby kvetinových aranžmánov. Teplé farby ako jasne žltá, ružová, oranžová či červená doslova priestor rozžiaria. V spojení s ďalším trendovým prvkom hravosti, ktorý môže reprezentovať váza netradičného tvaru alebo zaujímavej štruktúry to bude doslova živý prvok interiéru.

Ako by pri tvorbe kvetinovej dekorácie v spojení s konkrétnym priestorom premýšľala Daniela? A čo špecifické by doplnila v rámci sviatočného veľkonočného interiéru?

„Vo všeobecnosti by som povedala, že kvetmi nie je čo pokaziť. Keď sa však pozrieme na túto tému bližšie, zistíme, že i tu platí pár zásad. Ak chceme, aby sa kvetinová výzdoba hodila k interiéru, všimnime si s čím má ladiť. Či má zapadnúť do teplej alebo studenej palety farieb. Uvažujme, či chceme veselý, umelecky dramatický alebo romantický aranžmán.

Krásne pôsobia napríklad i kytice alebo ikebany viazané s farbami kvetov tón v tóne. Na druhej strane, nesprávny odhad nám môže vytvoriť kyticu, ktorá pôsobí gýčovo alebo nevýrazne. Preto je vhodné vyvážiť farebnú sýtosť zeleňou a bielymi kvetmi. Tie isté pravidlá platia i pre sviatočné dekorovanie, ktoré ešte navyše tematicky dopĺňame.“


V súčasnom dizajne, a to dokonca priamo aj v spojení s Veľkou nocou sa výrazným prvkom stávajú sušené kvetiny. Reprezentujú udržateľnosť, ktorá tiež prenikla do interiérového dizajnu. Sušené kvetiny ako také dokážu tvoriť v priestore zaujímavé štruktúry a detaily.

Kedy by Daniela volila túto možnosť? V akom type interiéru?

„Ikebany a kytice zo sušených kvetov sú veľmi pôsobivé. Interiéru pridávajú na dramatickosti v pozitívnom význame a prinášajú umelecký výraz. Krásne a výrazne kytice ulahodia klasickým a luxusným interiérom, vidieckym štýlom a pekne vyniknú i v minimalistických interiéroch. Samozrejme, dajú sa viazať kytice rôzneho štýlu a farebnosti. Ak im navyše nájdeme vhodné miesto, potešia nás v akomkoľvek prostredí.“

Prejdime od konkrétnych kvetinových a rastlinných aranžmánov k florálnym prvkom ako takým v rámci interiérového dizajnu. Majú ich poťahové látky, tapety. Objaviť sa môžu v detailoch nábytku. Sú na obrazoch, vázach. Pripomínajú ich niektoré svietidlá a podobne. Ako by v tomto prípade vyberala odborníčka? A je dnes niečo skutočne výnimočným trendom?

 „Jednotlivé prvky by sme mali vyberať tak, aby tvorili homogénny celok, ktorý pôsobí harmonicky a upokojujúco. To je i dôvod prinášania prírody do interiéru. Ak máte pocit, že si na to netrúfate, poraďte sa s odborníkmi. Dnes i naše štúdio poskytuje nielen návrhy, ale aj odborné konzultácie. U nás vám vieme odporučiť konkrétny výrobok zo širokej ponuky našich dodávateľov.“


Ak sa ešte vrátime k Veľkej noci a kvetinám, tak na záver tu má Daniela pár zásad, čoho sa držať, aby sme im dali v priestore skutočne vyniknúť a upriamili pohľady aj sviatočných návštev.

 „Menej je niekedy viac. K základnej farbe kombinujme najviac dve až štyri ďalšie farby ladiace s jednou farebnou paletou, interiérom a v najlepšom prípade aj paletou farieb aj interiérom. Vždy môžete staviť i na čistotu, čo je v prípade rastlín zelená a biela.“text: Eva Vašková, Daniela Mazúrová 


Comments


bottom of page